Ewangelia św. Mateusza po hebrajsku |
Stary Test. | 1Moj2Moj3Moj4Moj5MojJozSędRut1Sam2Sam1Krl2Krl1Krn2KrnEzdNehEstHioPsaPrzKohPnPIzaJerLamEzeDanOzeJoeAmAbdJonMicNahHabSofAggZacMal | ||
Nowy Test. | MatMarŁukJanDzARzym1Kor2KorGalEfeFlpKol1Tes2Tes1Tym2TymTytFlmHebJak1Pio2Pio1Jan2Jan3JanJudApok | ||
Inne | 1Mach2MachMdrSyrTobJdtBar |
Główne wydanie 2017-01
Ewangelia św. Mateusza po Hebrajsku. Eliezer Wolski. Wydawnictwo Petrus. 2017. 156 s. ISBN: 978-83-7720-231-9 [GAL]
Tłumaczenie
Eliezer Wolski
Podstawa tłumaczenia
Szem Tow "Ewen Bohan". Szem Tow ben Izaak ben Shaprut (ibn Shaprut) był hiszpańskim Żydem żyjącym w XIV wieku. Był lekarzem, filozofem i polemistą. Był autorem książki Ewen Bohan - antychrześcijańskiej polemiki. Dzieło to zostało ukończone w 1380 roku a poprawione w 1385 i 1400 roku. Ewen Bohan zawiera kompletną wersję hebrajską tekstu Ewangelii Mateusza.
Fragment przekładu
Ewangelia Mateusza 3,7-14 A on widział, że wielu jest od peruszim, a ci (sprawiedliwi) z peruszim przyszli do jego zanurzenia. A on im powiedział: "Plemię żmijowe, kto was pouczył, jak uciec przed nadchodzącym gniewem od Boga? Czyńcie pełne owoce teszuwy. A nie mówcie sobie w swoich sercach: 'Awraham jest naszym ojcem'. Zaprawdę mówię wam, że Bóg może wzbudzić swojego syna Awrahama z tych kamieni. (Siekiera już jest przy korzeniu drzewa; to, które nie przynosi dobrego owocu, będzie wycięte i będzie spalone w ogniu". A ci zgromadzeni pytali się go: "Ale co mamy robić?". Jochanan im odpowiedział: "Ten kto ma dwie tuniki, niech da temu, który jej nie ma". A ludzie przyszli, aby byli zanurzeni). Wielu go pytało: "Co mamy robić?". A on im odpowiedział: "Miejcie litość nad człowiekiem, nie karajcie ich i cieszcie się ze swego losu". A wszyscy ludzie sobie myśleli i przypuszczali w swoich (obrzezanych) sercach: "Jochanan to Jeszua". Ale Jochanan im wszystkim odpowiedział: "Wprawdzie oto ja was zanurzam w dniach teszuwy, ale za mną przychodzi mocniejszy niż ja, któremu nie jestem godzien rozwiązać rzemyka u jego sandałów, a on was zanurzy w ogień ruach hakodesz. Bo w jego ręku jest jego wiejadło, aby rozdmuchał swe klepisko i zbierze ziarno do swojego spichlerza, a słomę (spali, w ogniu, który nie gaśnie)". Potem przyszedł Jeszua z Galil nad Jarden, aby być zanurzonym przez Jochanana, ale Jochanan miał wątpliwości o tym, żeby go zanurzyć i powiedział: "Ja powinienem być zanurzony z twojej ręki, a ty przychodzisz do mnie?"
Więcej o przekładzie
O autorze:
Eliezer Wolski (Eliyazar Ben Miqra) - żydowski teolog, biblista, mutazylita, wielki sympatyk chasydyzmu, z sefardyjskimi korzeniami. Działalność naukowo – badawcza związana jest z religiami Abrahamowymi oraz historią biblijną i teologiczną Synów Izraela (Żydów, Samarytan, Karaimów, Falaszy oraz Wspólnoty z Kumran). Doświadczony duszpasterz, autor kilku publikacji teologicznych z kilkuletnim stażem pracy w międzywyznaniowym zespole współpracowników. W swoim teologicznym podejściu kieruje się starą żydowską zasada: “Szukaj dobrze w Piśmie i nie polegaj na mojej opinii.” Od kilku lat żyje z rodziną na Bliskim Wschodzie. [2]
Z notki wydawniczej:
Papiasz (70 -135 ), biskup Hierapolis napisał, że Mateusz zebrał wyroki w języku hebrajskim, a każdy przetłumaczył je najlepiej jak umiał. Euzebiusz H.E. 3.39.16 Obecnie istnieje 28 rękopisów Ewangelii Mateusza od Szem Towa. Rękopisy ogólnie są datowane pomiędzy XV i XVII wiekiem. Przez wiele lat naukowcy i teologowie uważali Ewangelię Mateusza od Szem Towa za hebrajskie tłumaczenie greckiej Ewangelii Mateusza (lub nawet wersji łacińskiej). Sytuacja uległa zmianie w roku 1987, gdy badacz George Howard udowodnił, że hebrajska Ewangelia Mateusza od Szem Towa nie jest tłumaczeniem, ale tekstem, którego oryginał został napisany w języku hebrajskim. Szem Tow ben Izaak ben Shaprut (ibn Shaprut) był hiszpańskim Żydem żyjącym w XIV wieku. Był lekarzem, filozofem i polemista. Był autorem książki Ewen Bohan (Touchstone) - antychrześcijańskiej polemiki. Ewen Bohan zawiera wersję kompletnego hebrajską tekstu Ewangelii Mateusza. Dzieło to zostało ukończona w 1380 roku a poprawione w 1385 i 1400 roku.
Porównania między tłumaczeniami
Porównanie przekładów Piotra Goniszewskiego [GON.P] i Eliezera Wolskiego [WOL.E]. Ewangelia Mateusza 5,12-19:
Powód porównania: Przekład Piotra Goniszewskiego jest oparty na tym samym materiale źródłowym co przekład Eliezera Wolskiego.
[12 GON.P] Cieszcie się i radujcie, ponieważ wasza zapłata jest bardzo wielka w niebiosach. Ponieważ tak prześladowali proroków .
[12 WOL.E] Radujcie i weselcie się, albowiem zapłata wasza wielka jest w niebie; tak bowiem prześladowali proroków”.
[13 GON.P] W owym czasie powiedział Jezus do swoich uczniów: Wy jesteście solą w świecie. Jeżeli sól utraci swój smak, za pomocą czego będzie posolona? Nie jest nic warta, chyba tylko, żeby ją wyrzucono na zewnątrz, by była zadeptana stopami .
[13 WOL.E] W tym czasie Jeszua powiedział do swoich talmidim: „Wy jesteście solą w świecie. Jeśli sól straci swój smak, czym ją posolą? Na nic więcej już się nie przyda, tylko aby była precz wyrzucona i podeptana nogami.
[14 GON.P] Wy jesteście źródłem światła w świecie. Miasto zbudowane na górze nie może się ukryć.
[14 WOL.E] Wy jesteście światłem w świecie. Miasto położone na górze nie może być ukryte.
[15 GON.P] Nie zapalają świecy by postawić ją w ukrytym miejscu, gdyż nie będzie świeciła, tylko stawiają ją na świeczniku by świeciła dla wszystkich synów domu.
[15 WOL.E] Nie zapalają świecy, aby ją postawić na ukryte miejsce, żeby nie świeciła, lecz dają ją na menorę, aby świeciła wszystkim w domu.
[16 GON.P] Tak niech świeci wasze światło przed wszystkimi ludźmi, by widzieli oni wasze dobre dzieła chwalące i czczące waszego Ojca, który jest w niebiosach.
[16 WOL.E] Tak niech świeci wasze światło przed każdym człowiekiem, abyście pokazali im wasze dobre uczynki, które są chwalone i wysławiane przed waszym Ojcem, który jest w niebiosach”.
[17 GON.P] W owym czasie powiedział Jezus do swoich uczniów: Nie myślcie, że przybyłem zerwać Torę , lecz wypełnić.
[17 WOL.E] W tym czasie Jeszua powiedział do swoich talmidim: „Nie myślcie sobie, że przyszedłem anulować Torę, ale wykonać ją.
[18 GON.P] Zaprawdę powiadam wam, że dopóki niebiosa i ziemia, jedna litera i jedna kropka nie będzie uchylona z Tory lub Proroków, żeby to wszystko było dotrzymane.
[18 WOL.E] Zaprawdę powiadam wam, że dopóki są niebiosa i ziemia, ani jedna litera, ani jedna kropka z Tory albo z Proroków, nie będzie usunięta, aż wszystko to się stanie.
[19 GON.P] I kto przekroczy jedno słowo z tych przykazań i będzie uczył innych synem marności będzie nazwany w królestwie niebieskim. A dotrzymujący i uczący wielkim będzie nazwany w królestwie niebieskim.
[19 WOL.E] A każdy, kto przekroczy jedną wypowiedź z micwot i nauczałby tego pozostałych, będzie nazwany synem marności w Królestwie Niebios; a kto to wypełnia i naucza tego, będzie nazwany wielkim w Królestwie Niebios”.
Kalendarium przekładu
2017-01 | Ewangelia św. Mateusza po Hebrajsku. Eliezer Wolski. Wydawnictwo Petrus. 2017. 156 s. ISBN: 978-83-7720-231-9 [GAL] |
Powiązany artykuł
Linki
- Wikipedia - Ewangelia Mateusza z dzieła Szem Toba - Więcej informacji o Ewangelii Mateusza z dzieła Szem Toba
Informacje o tłumaczeniu:
Zostaw komentarz
Wiadomości prywatne do BibliePolskie.pl na które oczekujesz odpowiedzi proszę wysyłać
Nadesłane komentarze
- ~LucJanna5 lat temu
- Tak fragment przekładu E. Wolskiego, jak i przekład P. Goniszewskiego, sa wg mnie zupelnie niezrozumiale dla polskiego czytelnika. Takie "tlumaczenie" nie ma na celu przyblizyc czytajacemu, rozplatac, rozjasnic prawdziwe znaczenie informacji zawartych (schowanych) w biblii. Taki text to kompletny kamuflarz, zaciemnienie tresci, utrzymywanie dystansu i obcosci jezyka biblii. Szukajacego odpowiedzi, prawdy, zniecheci do czytania, a kto bedzie myslal, ze tak brzmi biblia, umeczy sie czytaniem i pozostanie slepy. Moze nawet taka byla intencja ... [Odpowiedz]
- ~Sadrecjusz Arminiuszrok temu [2023.08.17, g.11:23]
- tak - taka była intencja - według wikipedii był to celowy traktat antychrześcijanński z 14 wieku w Hiszpanii - aż do okolic 1492 w Hiszpanii panowali arabscy mahometanie którym chrześcijaństwo było nie w smak i takie antychrześcijańskie dzieła były publikowane przez tych którzy się podawali za Żydów. I potem wielki płacz, że jak pogoniono arabskich mahometan to wyrzucono Żydów, 31 marca 1492 r. Królowie Hiszpanii wydali Edykt z Alhambry. W treści edyktu podano informacje o rzekomych żydowskich zamiarach obalenia wiary chrześcijańskiej i próbach odciągnięcia chrześcijan od wiary. Podobne oskarżenia nie były niczym nowym w ówczesnej Europie. I ten tekst z 14 wieku doskonale wpisywał się w tę narrację. Dlaczego - jeśli Żydzi mieliby inne cele - nie zablokowali rozpropagowania i powstania tego traktatu? Oczywiście dlatego, że mieli wrogie nastawienie do prawdy głoszonej przez chrześcijaństwo. Żydzi mieli opuścić Królestwo Hiszpanii w przeciągu czterech miesięcy, do 31 lipca 1492 r. Oczywiście takie działania mają odwrotny skutek. Dziś ten tekst jest ciekawym dodatkowym tekstem - co prawda sfałszowanym - ale jednak, pomagającym badać tekst Biblii. W kontekście innych tekstów - słowa wroga - też potwierdzają to czego jest wrogiem.
- ~Chryzolog7 lat temu
- dobra inicjatywa cenny przeklad [Odpowiedz]
- ~John Belushi7 lat temu
- warte podlinkowania: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ewangelia_Mateusza_z_dzie%C5%82a_Szem_Toba [Odpowiedz]
- [~BP] Dodałem podany link
- ~Grzegorz Kaszyński7 lat temu
- W sekcji hebrajskiego tekstu tłumacz wprowadził czcionkę stylizującą pismo hebrajskie, które było używane w I wieku n.e. [Odpowiedz]