«  Ewangelia św. Mateusza po hebrajsku [2017]Ew. Mateusza z dzieła Szem-Toba [2021]  »

Księga Rodzaju - Marek Piela

Stary Test. 1Moj2Moj3Moj4Moj5MojJozSędRut1Sam2Sam1Krl2Krl1Krn2KrnEzdNehEstHioPsaPrzKohPnPIzaJerLamEzeDanOzeJoeAmAbdJonMicNahHabSofAggZacMal
Nowy Test. MatMarŁukJanDzARzym1Kor2KorGalEfeFlpKol1Tes2Tes1Tym2TymTytFlmHebJak1Pio2Pio1Jan2Jan3JanJudApok
Inne 1Mach2MachMdrSyrTobJdtBar  

Okładka przekładu [1]

Tylna okładka wydania

Główne wydanie 2020-09

Księga Rodzaju przeł. i oprac. Marek Piela. Kraków: Księgarnia Akademicka, 2020. Stron: 126. ISBN: 9788381382915

Tłumaczenie

Marek Piela

Fragment przekładu

Rodz 9,1-9: 1. Cała ludzkość mówiła początkowo jednym językiem, czyli wszyscy używali tych samych wyrazów. 2. Kiedy ludzie wyruszyli ze wschodu i natknęli się na dolinę w krainie Szinear, tam się osiedlili. 3. Razu jednego wpadli na pomysł, żeby wyrabiać cegły i je wypalać. Tak mogli budować z cegieł jak z kamienia, a jako zaprawy używali bitumu. 4. Uradzili wtedy, aby zbudować miasto, a w nim wieżę, której szczyt sięgałby nieba. Mówili bowiem: „Tak uzyskamy rozgłos, dzięki któremu nie rozproszymy się po całym świecie”. 5. Wtedy Jahwe zstąpił na ziemię, żeby zobaczyć miasto i wieżę, które budowali ludzie. 6. „Oto jeden naród mający wspólny język - pomyślał. - A to jest dopiero początek ich poczynań. Teraz będą mogli spełnić wszystko, cokolwiek sobie umyślili. 7. Zstąpmy więc i namieszajmy w ich języku, żeby nie rozumieli swej mowy nawzajem”. 8. Tak Jahwe rozproszył ich stamtąd po całym świecie, i zaprzestali budowy miasta. 9. Na pamiątkę tych zdarzeń miasto to nazywa się Babel - bo tam Jahwe namieszał [balal ] w języku wspólnym całemu rodzajowi ludzkiemu i stamtąd rozproszył ludzi po całym świecie.

Więcej o przekładzie

Z okładki:

Autor niniejszego przekładu Księgi Rodzaju żywi nadzieję, że gdyby napisano ją oryginalnie po polsku, to brzmiałaby podobnie jak tłumaczenie, które oddajemy do rąk czytelnika. Odchodzi ono znacznie od litery oryginału po to, aby dochować wierności jego znaczeniu, stylowi i intencji. Już pierwszy rozdział przynosi nowość, która może wzbudzić krytykę publiczności, czytamy w nim bowiem, że np. człowiek został stworzony w piątek, zamiast tradycyjnie “w dzień szósty”. W przekładzie pojawiają się wyrażenia archaiczne obok potocznych, a zarazem tłumacz unika stylu biblijnego królującego w tradycyjnych przekładach Pisma św. Swoje tłumaczenie Marek Piela adresuje do tych, którzy doceniają walory literackie Księgi Rodzaju i chcą ją czytać z taką samą przyjemnością, z jaką czyta się dobrze napisaną powieść.

Kalendarium przekładu

2020-09Księga Rodzaju przeł. i oprac. Marek Piela. Kraków: Księgarnia Akademicka, 2020. Stron: 126. ISBN: 9788381382915 [2]

Przypisy

 

Zostaw komentarz

Komentarz: 


Podpis:     
Przepisz kod: 
 

UWAGA: Aby uniknąć przechowywania jakichkolwiek danych osobowych: (1) Usunięto wszystkie dotychczas pozostawione adresy e-mail. (2) Zostało zablokowane pole "E-mail". (3) Jeśli w treści komentarza umieścisz adres e-mail, robisz to na własną odpowiedzialność.
Wiadomości prywatne do BibliePolskie.pl na które oczekujesz odpowiedzi proszę wysyłać

Nadesłane komentarze

  • ~w...6 mies. temu [18 września, g.10:52]
  • Przekład jest już w moim posiadaniu. Dziękuję tłumaczowi i ... czekam na kolejną Księgę; Koheleta? [Odpowiedz]
  • [~BP] Zapytałem p. Marka Pielę o dalsze plany i raczej się skłania teraz ku księgom historycznym